15 Aralık 2010 Çarşamba

Yedi Tahıllı Simit

Uzun zamandır buraya yazmak istediğim çok şey olsa da yazamadım; bu süre içinde canım oğlumun doğum günü oldu ve üç ayrı partiyle kutladık doğum gününü ve bu vesileyle bolca pasta börek yaptım ve fotoğraflarını ayrı ayrı çekme fırsatım hiç olmadı; artık çekilen fotoğraflardan ayrıntı yakalayabilirsem yayınlayacağım.

Ara sıra oğluma ekmeği kendim yapıyorum. Söke Un'un kendinden mayalı 7 Tahıllı karışımını almıştım, onu yapayım derken; biraz değişik birşey yapayım dedim ve birkaç malzeme daha ekleyerek simit yaptım. Simitlerin fotoğraflarını çekme fırsatı da buldum ya fotoğrafları hikayesiyle birlikte paylaşıyorum şimdi.

Simitleri güzelce bir tabağa yerleştirdim, fotoğrafını çekmek için minik oğlumun uzağımda olmasını kolladım...tam çekeyim derken minik eller bir köşeden girdi araya; bir dakika bebeğim, güzelce fotoğraflarını çekeyim öyle ye simitlerden dedim, şöyle hafifçe ittim elini ama fotoğraf çekme çabam da devam ediyor. Sonra öbür köşeden girdi tabağa minik eller eh üçüncü fotoğrafta da simitlerden biri yok oldu:) Tabii net güzel bir fotoğraf çekmeye çalışıyorum onun için sonra yine birkaç poz çektim ama sonra çektiklerime bakınca bu paylaştıklarım beni çok güldürdü; en iyisi bunları yayınlayayım dedim artık:)

İşte hikaye böyle:) Şimdi simidin malzemelerini ve yapılışını aktarıyorum:
Malzemeler:
2 su bardağı kendinden mayalı 7 Tahıllı Söke Un (ekmek unu)
1,5 bardaktan biraz fazla süt
1 çay bardağına yakın sıvı yağ
2 kaşık tereyağ
2 tatlı kaşığı şeker
1 avuç kuru üzüm
Biraz su
Üzeri için bir yumurta sarısı ve çörek otu
Yapılışı:
Malzemeleri karıştırıp kıvamı elime yapışmayacak hale gelene kadar su ilave ederek yoğurdum. Simit şeklini vererek yağlı kağıt serili tepsiye dizdim, üzerine yumurta sarısı sürüp çörek otu serptim. 175 derecelik ısıtılımış fırında 20-25 dakika kadar pişirdim.
Siz de hem sağlıklı hem de doyurucu bu simitlerden yapmak isterseniz, şimdiden elinize sağlık diyorum!

Hiç yorum yok:

World Clocks

Sevgili Ziyaretçim,
Blogumda aradığını bulmanı ve ziyaretinin keyifle geçmesini dilerim. Sevgi ve sağlıkla...