20 Ağustos 2013 Salı

Anaokulu mu kreş mi anasınıfı mı?-1

Okul öncesi dönemde ebeveynlerin en çok üzerinde düşündüğü konulardan biri çocukların kreşe ya da ana sınıfına hangi yaşta başlamasının doğru olduğu konusudur. Başlangıç noktasına karar vermek ve yol almaktan sonra ise özellikle okula başlama yaşının öne çekilmesi ile daha da önem kazanan diğer konu, çocuğun ilkokuldan önceki yılda anaokuluna mı ana sınıfına mı devam etmesinin uygun/doğru/daha doğru olduğudur. Bununla ilgili olarak ailelerin okul arayışı, kayıt dönemleri sürecinde çokça araştırma yaptığını ve uzman görüşüne ihtiyaç duyduklarını biliyoruz. İşte bu  yazı dizisinde alanlarında uzman eğitimci, pedagog ve psikologların, okul öncesi dönemde çocuklar için anaokulunun mu kreşin mi ana sınıfının mı uygun olduğu konusunda görüşlerini bulacaksınız.
Aylin Sılığ – Uzman Psikolog – Psikolojik Danışman:
Bu yazıda önce kavramları tanımlayıp, bağımsız olmaları bakımından anaokulu ve kreş ya da bir ilkokulun bünyesinde olması bakımından anasınıfı tercih etmek konusunda netleşmeye ihtiyacı olan velilere fikir vermeye çalışayım istiyorum.
Anaokulları 3-6 yas arası çocuklara okul öncesi eğitimi veren, bağımsız yani ilkokul bünyesinde olmayan ve Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı, MEB tarafından denetlenen kurumlardır.
Kreşler küçük yaş gruplarına bakım hizmeti ve 3-6 yaş çocuklarına okul öncesi eğitim hizmeti veren Sağlık Bakanlığı’na bağlı, denetimi Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan kurumlardır.
Anasınıfı sadece 6 (yeni yasayla bu yaş 5 olarak ifade ediliyor olabilir) yaşa hizmet verir ve bir ilkokulun bünyesindedir.
Bir yıl sonra ilkokula başlayacak olan çocuklar açısından bu üç farklı kurumun amaçları aslında aynıdır; bilişsel (akademik), sosyal ve duygusal açıdan çocukları ilkokula hazırlamak.
Bir veli çocuğunun, ilkokula başlamadan bir yıl önce okul öncesi eğitimi almasını istiyorsa, velinin önünde 3 seçenek var demektir:
1- Anaokulu
2- Anasınıfı
3- Kreş
Burada Anaokulu ve kreş bağımsız yapılarken, anasınıfı ilkokul bünyesinde olması bakımından farklıdır.
anaokulu1Anaokulu-anasınıfı-kreş tercihini etkileyen nihai belirleyici faktorler kişiseldir. Bu nedenle tek bir doğru var anlayışından uzak durmayı tercih ederim. Bu tip kararların alınmasında, ailelerin neler düşündüğünü, nelere önem verdiğini belirlemelerine yardımcı olarak onların tercihlerini yapmasını sağlamaktan yanayım. Dolayısıyla görüşmelerimde cevaplardan çok ailelere yönelttiğim soruları daha önemli bulurum.
Benim ailelere soracağım bazı sorular şunlar olur:
  • Çocuğunuz yeni durumlara uyum sağlarken süreci nasıl yaşar?
  • Çocuğunuz daha önce herhangi bir kurumda okul öncesi eğitimi aldı mı?
Bazı çocuklar için yeni durumlar belirgin bir stres tepkisine neden olabiliyorken bazıları bu durumla daha rahat başeder. Özellikle yeni durumlara uyum sağlamakta zorlanan ve daha önce hiç okul öncesi eğitim almamış çocukların aileleri anaokulu, kreş veya anasınıfı seçmeden önce çocuklarının bu özelliklerini iki açidan değerlendirebilirler:
anasinifi11-Anaokulları ve kreşler fiziksel çevre bakımından anasınıflarına oranla çocuklar için daha avantajlı olduğundan, çocukların uyum sağlaması daha kolay olur. Diğer bir deyişle çocuklar kendilerine göre dizayn edilmiş, renklendirilmiş, büyük çocuklardan izole, bakıcı teyzelerin olduğu, daha samimi ilişkilerin kurulduğu bağımsız anaokullarında ve kreşlerde daha rahat edebilirler. Özellikle evden ilk defa ayrılan çocuklar için butik tarzdaki bu okullar ailelere daha cazip gelebilir.
2-“Çocuğum yeni durumlara uyum sağlamakta zorlanabilen bir çocuk, o nedenle kendi sınıf arkadaşlarından çocuklarla beraber ve aşina olduğu binada ilkokula başlamasını isterim” de diğer bir bakış açısıdır. İlkokul bünyesinde olmaları bakımından anasınıfları, çocuğun okulun fiziksel şartlarına, büyük çocukların varlığına alışmasına olanak sağlar. Ayrıca aileler çocuk anasınıfına giderken, okulun atmosferini görme, o yıl 1.sınıfı okutan ögretmenlerle tanışma, çocuğu 1.sınıfa giden velilerden görüş alma şansını da bulabilirler.
Bu noktalarda aileyi aydinlattiktan sonra “hangi formül size uygun?” diyerek ailenin netleşmesini sağlamayı tercih ederim.
Umarım bu yazımla belli başlı soruları kendinize sormanızı sağlayabilmiş ve devamında bir karmaşa yaşamanıza ve netleşmenize neden olabilmişimdir.

Hiç yorum yok:

World Clocks

Sevgili Ziyaretçim,
Blogumda aradığını bulmanı ve ziyaretinin keyifle geçmesini dilerim. Sevgi ve sağlıkla...