4 Ağustos 2011 Perşembe

Bir Yardım Çığlığı

Çocuk dokturu Erdem Uzunoğlu, doktorluğu sadece muayenehanede yapmıyor… Birikimini http://www.bebekhastanesi.com/ 'da online olarak da paylaşıyor. Sitesinde paylaştığı yardım çığlığını ben de burada paylaşıyorum:


BİR YARDIM ÇIĞLIĞI

Adı Seval. 13 yaşında. Bayrampaşa, Arnavutköy'de yatılı bir ilköğretim okulunda okuyor(du). Müdür ve müdür muavininden arkadaşları önünde sık sık dayak yediği için gururunun ayaklar altında ezildiğini hissetti ve orayı bıraktı... Şimdi, eskiden gelmek istemediği için yatılı okumayı tercih ettiği, annesinin Çapa’daki 2. bodrumdaki tek odalı evinde ve okulların açılmasını bekliyor...
Annenin, elleri, yüzü kalça kemiği geçirdiği bir yangında 3. derecede yanmış; devlet yardımıyla defalarca opere olmuş ama iş yapamaz durumda. Merdiven siliyor; hurda topluyor… (geçen ay topladığı hurdaları kaptırmış, parasını da alamamış…) Anası, babası yok, kocası yok; 2 kız büyütüyor. Abla zehir gibi… Ufaklık da aynı yolda ama büyüme geriliği var her ikisinde de…
Annesi İsmigül Hanım, Seval ve kız kardeşiyle yollarımız geçen sene 1 ay kadar part time takıldığım, Fızndıkzade’deki bir klinikte birleşti... O zamandan beri ufak tefek yardım toplamaya çalıştım, eski eşyalar vs götürdüm ama evlerini bir gördüm ki ev tek göz bir oda ve bir alaturka tuvaletten ibaret. Eşya koymaya yer yok.
İsmigül Hanım geçen ay bana kızların babaları olmadığı için beni baba gibi gördüklerini söylediğinde yüreğim dağlandı…
Bugün (12/7/2011) Sevaller işyerime ziyarete gelmişti; aynı anda İstanbul Pediatri Merkezine gelen bir aile durumlarını gördü ve yardımda bulundu… (Adı bende saklıdır; Allah razı olsun) Ben de bu yardımsever beyin davranışından etkilenip aileleri ve arkadaşlarımı organize etmeye karar verdim.

Ne yapabiliriz?

Her şey…
En kolayı nakit yardımı.
Ama eğer çevreniz varsa Çapa, Kocamustafapaşa, Cerrahpaşa civarında daha iyi şartlarda bir evde kira ödemeksizin kalması sağlanabilir. Çok paranız varsa ev alabilirsiniz. Evi olan biri bulunabilir…
İş bulunabilir. Bir devlet okulunda annenin hademelik yapması sağlanabilir (Yüzünün durumundan dolayı “çocuklar korkar” diye müdürler almak istememiş, İsmigül Hanımın söylediğine göre)
Kimin aklına ne gelirse burada yazabilir, paylaşabilir…
Haydi bre…


İsmigül Kocagür;
Uzun Yusuf Mahallesi, Vanidergah Sokak Remzi Bey Ap C blok 2. Bodrum
Çapa- Şehremini
0535 819 66 78

...bana göre de yapabileceğimiz çok şey olabilir. Elbette daimi çözümler var, sağlıkla yaşayacakları evlerini onlara koşulsuz bedelsiz vermek,  anneye iş vermek; bunlar gerçekleşirse gerçekten müthüş olur. Ama ben bu kadarını yapamam ki, elimden bu kadarı gelmez ki demeyin, çocukların okul masrafları karşılanabilir ya da onlara burs verilebilir.

Haydi yardım elini uzatın!

Hiç yorum yok:

Sevgili Ziyaretçim,
Blogumda aradığını bulmanı ve ziyaretinin keyifle geçmesini dilerim. Sevgi ve sağlıkla...